Wypożyczalnia rowerów – jaki rower wypożyczyć na górskie wycieczki w Istebnej?

Wypożyczalnia rowerów – jaki rower wypożyczyć na górskie wycieczki w Istebnej?

Planujesz pobyt w Beskidach i szukasz pomysłu na atrakcje? A może chcesz się wybrać na wycieczkę rowerową w góry, lecz… nie masz jak przewieźć swojego roweru? Nie martw się – w końcu, od czego są wypożyczalnie! Podpowiadamy, jak z nich korzystać oraz jaki model wybrać.

Wypożyczalnia rowerów w Istebnej

Istebna to raj dla rowerzystów, zarówno tych, którzy na jednośladzie spędzają czas tylko rekreacyjnie, jak i dla bardziej zaawansowanych. Znajdziesz tutaj urokliwe ścieżki górskie, doliny, zbocza – trasy rowerowe o różnym stopniu trudności oraz długości. Infrastruktura rowerowa jest tu mocno rozwinięta, a także odbywają się ciekawe wydarzenia, takie jak zawody MTB, w tym Volvo MTB Marathon.

I jesteśmy pewni, że właśnie nabrałeś ochotę na wycieczkę, prawda? Możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów, jeśli nie posiadasz własnego sprzętu lub jego transport były przedsięwzięciem trudnym do zrealizowania.

Istnieje możliwość wypożyczenia rowerów zarówno na kilka godzin, jak i na cały dzień. Co najważniejsze, rozmiary rowerów dopasujemy na miejscu, do twoich potrzeb, aby uzyskać pewność, że będzie ci wygodnie.

Ważne jest także wybranie ich typu, a ten jest uzależniony od tego, jaki jest cel oraz charakter wyprawy. Aby ci to ułatwić, opiszemy rowery trekingowe, enduro oraz trailowe.

Rowery trek oraz cross – na jakie trasy?

Rowery trek, czyli tak naprawdę trekkingowe, przeznaczone są przede wszystkim na turystyczne, rekreacyjne wyprawy. W ich standardowym wyposażeniu znajdują się błotniki, bagażnik, stopka, a także czasami, oświetlenie na dynamo. Największy komfort zapewniają podczas jazdy po asfalcie, aczkolwiek na niezbyt zaawansowanych ścieżkach górskich, również sobie doskonale poradzą. To dobry wybór, gdy jedziesz na wycieczkę całą rodziną, na kilka godzin, ponieważ w bagażniku możesz schować jedzenie i picie.

O rowerze crossowym mówi się, że to wersja trekkingowa, tylko że bez wspomnianych wcześniej akcesoriów. Rower crossowy zapewni wygodną jazdę zarówno po asfalcie, jak i po niewymagających, górskich trasach. Może to być dobry wybór dla początkujących oraz średniozaawansowanych.

Rowery enduro

Enduro to rodzaj rowerów górskich, który sprawdzi się podczas ostrych zjazdów, a także trudnych pojazdów. Jest odpowiedni na trudne, wyboisty trasy, dla osób bardziej zaawansowanych. Posiada bardzo dobrą zwrotność, w kategorii rowerów górskich jest najbardziej uniwersalny.

Rowery enduro ponadto cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz stabilnością, posiadają szerokie opony i pełną amortyzację. Zapewniają dobrą przyczepność, a także umożliwiają sprawowanie dużej kontroli nad jednośladem przez kierowcę.

To wszystko ma jednak swoje konsekwencje – rowery te są ciężkie, ważą zwykle ok. 15 kg. Nie jest to pojazd dla amatorów, raczej dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń.

Rowery trailowe

Rowery trekkingowe oraz crossowe posiadają bardziej rekreacyjny, turystyczny charakter, natomiast enduro to typowy rower górski. Czy można znaleźć coś pośrodku? Tak, to rowery trailowe, nazywane również ścieżkowymi. To również rowery górskie, aczkolwiek przeznaczone na dłuższe, lecz spokojniejsze trasy. Będą dobrym wyborem także wtedy, gdy planujesz kilkudniową wycieczkę. Są lżejsze, zwrotne oraz stabilne.

To rozwiązanie dla tych, dla których od prędkości i stromych zjazdów, ważniejsza jest sama przyjemność z jazdy po górach.

Na koniec podpowiadamy, że przed skorzystaniem z usług wypożyczalni rowerów, warto powiedzieć pracownikowi, na jakie trasy planujesz się wybrać oraz jakie jest twoje doświadczenie w jeździe na rowerze. Wtedy dobranie odpowiedniego typu nie powinno stanowić problemu.