Wycieczki szkolne w góry – jakie atrakcje dla dzieci sprawdzą się na wycieczce szkolnej w górach?

Wycieczki szkolne w góry – jakie atrakcje dla dzieci sprawdzą się na wycieczce szkolnej w górach?

Sezon na wycieczki szkolne trwa niemal cały rok, czego najlepszym przykładem są góry odwiedzane chętnie zarówno zimą, jak i latem. Atrakcji dla młodych podróżników nie brakuje, miejscowości turystyczne oferują szereg możliwości dla dzieci. Wycieczki szkolne mogą być organizowane samodzielnie przez nauczycieli lub przez zewnętrzne firmy, które doskonale znają się na planowaniu takich wyjazdów. Jakie więc atrakcje dla dzieci sprawdzą się na wycieczce szkolnej w górach?

 

Wycieczki szkolne – gdzie jechać?

Cel wycieczek szkolnych w znacznej mierze zależy od lokalizacji placówki. W uprzywilejowanej pozycji są szkoły znajdujące się na południu Polski, ponieważ odległość od gór jest w ich przypadku niewielka. Dobrze rozbudowana baza turystyczna znajduje się w okolicy Beskidu Śląskiego, gdzie dla najmłodszych jest sporo atrakcji. Wycieczki szkolne ze Śląska lub okolicznych województw powinny wziąć pod uwagę walory turystyczne Istebnej.

 

Wycieczki szkolne w góry a organizacja

Wycieczki szkolne jednodniowe, 2-dniowe lub kilkudniowe mogą być organizowane samodzielnie przez nauczycieli, jednak wymaga to sporego nakładu pracy na znalezienie atrakcji, zrobienie rezerwacji, wyszukanie noclegów itp. Można też powierzyć organizację firmom, które się w tym specjalizują. Base Camp Istebna ma w ofercie wycieczki szkolne, które dobierane są do indywidualnych potrzeb i możliwości najmłodszych uczestników. A na jakie atrakcje mogą liczyć mali turyści?

 

Atrakcje dla dzieci na wycieczkach szkolnych

Pomysłów na wycieczki klasowe nie brakuje. Dotyczy to zarówno wyjazdów jedno-, jak i kilkudniowych. Plan można ułożyć tak, aby dzieci od rana do wieczora miały co robić i były z tego zadowolone. Z jakich atrakcji mogą więc skorzystać będąc na wycieczce szkolnej na Śląsku?

 

  • Park linowy – to chętnie wybierana atrakcja dla dzieci właściwie w każdym wieku. Park w Istebnej dopasowany jest do różnych grup wiekowych, opiekę nad dziećmi sprawują wykwalifikowani instruktorzy. W parku są trasy o kilku stopniach trudności, nie brakuje także takiej przygotowanej dla przedszkolaków od 2 lat oraz zjazdów tyrolskich. To atrakcja rozwijająca koordynację ruchową i sprawność fizyczną.
  • Tor przeszkód – atrakcja ta obejmuje różne przeszkody, między innymi skakanie przez barykady, czołganie się, przeciąganie opon itp. Celem takiej sztafety jest pobudzenie ducha rywalizacji w dzieciach.
  • Marsze na orientację – to zmagania przy wykorzystaniu mapy i kompasu. Grupy mają do odnalezienia punkty kontrolne, w danym limicie czasowym. Marsze te organizowane są w lesie. Uczą orientacji w terenie oraz pracy w grupach.
  • Paintball – to chętnie wybierana atrakcja dla dzieci powyżej 14 lat. Gra składa się z realizacji różnych scenariuszy, obmyślania strategii, strzelania kulkami z farbami do przeciwników. Uczy dyscypliny, taktyki, precyzji i współdziałania w grupie.
  • Team Building – to gry i zabawy, które uczą uczestników wycieczki szkolnej rywalizacji, ale dają też przy tym dużo frajdy. Dzieci uczą się, jak zachowywać się w grupie i walczyć o dobry wynik całego zespołu.

 

Jak widać, pomysłów na wycieczki szkolne nie brakuje. Atrakcji, szczególnie w górach, jest mnóstwo. Warto więc dopasować ofertę wyjazdu do potrzeb wiekowych oraz możliwości grupy i ruszać w podróż, szczególnie w Beskidy!