Wycieczki szkolne w czasach koronawirusa — jak organizować? Jakie atrakcje wybrać, aby zachować bezpieczeństwo?

Wycieczki szkolne w czasach koronawirusa — jak organizować? Jakie atrakcje wybrać, aby zachować bezpieczeństwo?

Ze względu na epidemię koronawirusa, powrót do szkoły w tym roku nie był łatwym przedsięwzięciem, zarówno dla dyrektorów i pracowników placówek edukacyjnych, jak i dla dzieci. Jednak, mimo obecnej sytuacji, kontynuowanie edukacji w tradycyjnym trybie jest niezwykle ważne. A co z wycieczkami szkolnymi? Czy mogą być organizowane, a jeśli tak, to na jakich warunkach? Sprawdź, jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wycieczek szkolnych w czasach koronawirusa.

Wycieczki szkolne a epidemia koronawirusa – co trzeba wiedzieć?

Na początku roku szkolnego pojawiały się pytania, czy będą mogły być organizowane jedno-, lub kilkudniowe wycieczki dla uczniów.

Na odpowiedź Ministerstwa Edukacji Narodowej nie trzeba było długo czekać – jest przyzwolenie na organizację klasowych wycieczek, aczkolwiek z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Minister zauważył, że skoro podczas wakacji dzieci mogły brać udział w koloniach, obozach, nie widzi przeciwwskazań, aby podobne atrakcje zagwarantowała im szkoła. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że konieczne jest śledzenie aktualnych wytycznych, ponieważ sytuacja epidemiczna może się dynamicznie zmieniać.

A co zrobić, żeby taki wyjazd był bezpieczny?

Zasady reżimu sanitarnego podczas wycieczki szkolnej

Wycieczka szkolna to niełatwe logistycznie przedsięwzięcie, a ryzyko zarażenia koronawirusem sprawia, że konieczne jest podjęcie dodatkowych kroków. To, co radzimy w pierwszej kolejności, to skorzystanie z usług biur podróży bądź firm zajmujących się organizacją wyjazdów integracyjnych dla szkół, które zadbają o to, aby standardy reżimu sanitarnego były zachowane. Dotyczy to zarówno transportu, jak i noclegu oraz rozrywek zapewnianych na miejscu.

Co oczywiste, w takiej wycieczce nie będą mogły uczestniczyć dzieci objęte kwarantanną, a także uczniowie, których najbliżsi pozostają na kwarantannie.

Zaleca się unikania miejsc publicznych, w których gromadzą się tłumy ludzi, a także regularną dezynfekcję rąk. Ponadto dzieci oraz młodzież są zobowiązane do noszenia maseczek w miejscach publicznych, gdzie narażone są na kontakt z osobami spoza swojej grupy.

To wszystko sprawia, że wiele popularnych kierunków wycieczek szkolnych należy wykreślić z listy potencjalnych pomysłów. Trudno byłoby zapewnić bezpieczeństwo m.in. podczas zwiedzania średniowiecznego zamku, otwartego dla turystów, czy zorganizować wycieczkę do jednej z europejskich stolic. Co w takim razie pozostaje do wyboru?

Atrakcje, pomysły na wycieczkę szkolną w czasie koronawirusa

Choć mogłoby się wydawać, że znalezienie pomysłu na wycieczkę szkolną będzie trudnym zadaniem, w praktyce jest to bardzo proste. Zamiast wyjazdu do dużego miasta, wystarczy zorganizować kilkudniowy pobyt w górach lub nad morzem, w miejscowości, która nie jest oblegana przez turystów. I mimo że zwiedzania zamków i pałaców lepiej nie planować, pozostają całodniowe wycieczki górskie, marsze na orientację w lesie, paintball czy zabawa w parku liniowym. W tych miejscach zagwarantowana jest wyłączność dla danej grupy. Zabawa na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpłynie też na budowanie odporności. Inną, równie ciekawą propozycją plenerową, jest wycieczka rowerowa, przy czym cały sprzęt można wypożyczyć. A jeśli skorzystasz z naszej pomocy, możemy oprócz tego przygotować gry i zabawy integracyjne.

Zwieńczeniem tych wszystkich rozrywek niech będzie wieczorne ognisko lub grill, co w chłodny, jesienny wieczór tworzy magiczną atmosferę.