Wycieczki szkolne jednodniowe: o czym trzeba pamiętać organizując wycieczkę szkolną?

Wycieczki szkolne jednodniowe: o czym trzeba pamiętać organizując wycieczkę szkolną?

Sezon na wycieczki szkolne w pełni, a to oznacza, że należy zadbać o odpowiednie atrakcje dla najmłodszych. Nie zawsze jest możliwość zorganizowania dłuższych wyjazdów w odległe regiony kraju, jednak na wycieczkach szkolnych jednodniowych także można ciekawie zaplanować dzieciom czas. Jakie więc pomysły na wycieczki klasowe warto zrealizować?

Wycieczki szkolne – gdzie jechać?

Oferty wycieczek szkolnych dotyczą różnych regionów Polski i nie tylko. W przypadku wyjazdów jednodniowych zakres możliwości nieco się zawęża. Zazwyczaj wychowawcy decydują się na wycieczki w obrębie własnego województwa, by nie tracić czasu na dojazd. Duże możliwości mają szkoły zlokalizowane na południu Polski. Zaplecze turystyczne jest tu świetnie rozwinięte i przygotowanych jest mnóstwo atrakcji dla dzieci. Szczególnie popularne są wycieczki szkolne w góry i to niekoniecznie te najbardziej oblężone przez turystów. Nie brakuje chętnych szkół na wycieczki szkolne jednodniowe na Śląsku, a konkretniej mówiąc – w Beskidach.

Wycieczki szkolne jednodniowe – samodzielnie czy z pomocą specjalistów?

Dawniej organizacja wycieczek szkolnych spoczywała w znacznej mierze na barkach wychowawców. Dziś ich udział w tym przedsięwzięciu ograniczony może zostać do minimum, np. do zorganizowania transportu i opieki nad klasą. Powstaje coraz więcej firm, które zajmują się organizacją tanich wycieczek szkolnych, także tych na 1 dzień. Wówczas nauczyciele nie muszą martwić się o to, co dzieci będą przez cały dzień robić. Organizatorzy wycieczki szkolnej postarają się o to, by mali uczestnicy mieli zaplanowane atrakcje od rana do nocy.

Wycieczki szkolne – o jakie atrakcje warto zadbać?

Większość wycieczek szkolnych koncentruje się na aktywności dzieci. Warto więc zdecydować się na takie atrakcje, które pozwolą uczniom spożytkować energię, ale i dzięki nim nauczą się czegoś nowego. W przypadku wycieczek szkolnych na Śląsku popularne są parki linowe dostosowane do wieku dzieci. Wiele takich miejsc ma trasy o różnych stopniach trudności. Może to być świetna alternatywa dla lekcji wychowania fizycznego w szkołach. Dzieci pokonują różnego rodzaju przeszkody, walczą ze swoimi słabościami, rywalizują ze sobą. I co ważne, nad ich bezpieczeństwem czuwają wykwalifikowani instruktorzy.

Popularne na takich wycieczkach szkolnych są również marsze na orientację. Dzieci otrzymują kompasy oraz mapy i mają do wykonania określone zadania. Na tym nie koniec atrakcji. Starsze dzieci mogą przekonać się o tym, czym jest paintball. Specjalnie dla nich organizatorzy mogą przygotować scenariusze gry, dzięki którym zmagania na polu walki będą szczególnie atrakcyjne.

Uczniowie mogą także wziąć udział w grach i zabawach zwanych „team building”. Mają one na celu zintegrowanie grupy, rozwinięcie pozytywnej rywalizacji i przede wszystkim – dobrą zabawę. Wśród takich gier zespołowych może być strzelanie z łuku, przeciąganie liny, sztafety itp. Rodzaj zabaw można wcześniej uzgodnić z preferencjami grupy.