Podstawowe zasady gry w paintball. Jak grać w paintball?

Podstawowe zasady gry w paintball. Jak grać w paintball?

Gra w paintball to świetna zabawa. Jest pomysłem na wypad ze znajomymi, ale często stanowi też jedną z atrakcji na wieczorze kawalerskim czy wyjeździe integracyjnym oraz wycieczce szkolnej. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko gra, podczas której liczy się dobra zabawa, ale i przestrzeganie zasad, w tym tych dotyczących bezpieczeństwa. Jak grać w paintball?

Paintball — gra i niezbędne wyposażenie

Paintball to rodzaj gry zespołowej, która polega na prowadzeniu walki aż do wyeliminowania wszystkich przeciwników. W trakcie rozgrywki używa się karabinu określanego jako marker. Jest on napełniany kulkami, które są wypełnione kolorowymi farbami. Marker do paintballa to rodzaj broni pneumatycznej, ustawianej na konkretną prędkość — tak, aby uderzenie nie było zbyt mocne, ale też by kulka poleciała na pewną odległość i po napotkaniu na przeszkodę rozprysła się. Dla zapewnienia bezpieczeństwa graczom często organizatorzy używają chronografu do pomiaru prędkości wylotowej kulki.

Kulki do paintballa zawierają barwnik stworzony na bazie żelatyny spożywczej. Mimo to na czas rozgrywki najlepiej jest zadbać o to, by ubranie było szczelne i dość grube, aby uniknąć ryzyka bezpośredniego kontaktu naboju ze skórą.

Mundur o właściwościach maskujących otrzymuje się od organizatora gry w paintball. Zazwyczaj pozwala ochronić ciało i ubranie pod nim. Niezbędna jest też specjalna maska do paintballa, która chroni twarz, a co najważniejsze — oczy i uszy przed trafieniem kulką. Właśnie dlatego najważniejsze podczas przebywania na polu do paintballa jest to, by pod żadnym pozorem nie zdejmować maski. Jeśli jest prawidłowo założona, nie ma możliwości, by nie zapewniła bezpieczeństwa, bowiem jej kształt jest właściwie zaprojektowany oraz wykonana jest z wytrzymałych materiałów.

Często dodatkowo gracze mogą założyć rękawice ze wzmocnieniem gumowym, a dla pań przygotowane są często kamizelki, które chronią korpus.

Organizatorzy muszą odpowiednio zaprojektować pole do paintballa, aby zapewniało zarówno maksimum zabawy, jak i bezpieczeństwa.

Podstawowe zasady rozgrywki w paintball

Paintball to gra drużynowa, w trakcie której ekipy mogą rywalizować, realizując różnego rodzaju scenariusze. Właśnie dlatego tak często jest to atrakcja wybierana na wieczór kawalerski czy firmowy wyjazd integracyjny. Może to być zarówno prosta rozgrywka, która polega na wystrzelaniu całej załogi rywala, ale często wybierane są również takie o znacznie bardziej skomplikowanej formie, jak np. zdobycie flagi przeciwnika, obrona określonego miejsca lub osoby, itd.

Bardzo ważna podczas gry w paintball jest współpraca pomiędzy zawodnikami zespołu. Trzeba również wybrać sposób komunikacji i taktykę. Najważniejsza jest też obrona własna i unikanie splata, czyli oberwania nabojem z kolorową farbą, gdyż jak zostawi na ubraniu lub broni ślad, wówczas odpada się z gry.

Paintball — zasady bezpieczeństwa, które trzeba znać!

Najważniejsze podczas gry w paintball jest stosowanie się do zaleceń organizatora. Nie jest to zabawa dla osób cierpiących na choroby serca lub inne schorzenia, które w przypadku wysiłku fizycznego lub adrenaliny mogłyby ponieść skutki dla zdrowia/życia.

W grze w paintball mogą uczestniczyć tylko zawodnicy pełnoletni, legitymujący się dokumentem potwierdzającym tożsamość ze zdjęciem. Dopuszcza się grę osób, które ukończyły 14 lat, ale tylko wówczas, gdy zgłoszą się ze swoim prawnym opiekunem, który wyrazi pisemną zgodę na udział podopiecznego w zabawie.

W paintball nie mogą grać osoby, znajdujące się pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających. Co więcej, na terenie pola zabronione jest wnoszenie i spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów.

Zawodnicy podczas przebywania na terenie gry w paintball są bezwzględnie zobowiązani do noszenia masek ochronnych. Gracze przebywający poza strefą gry muszą zabezpieczyć spust markera i założyć na jego lufę worek, aby uniknąć przypadkowego wystrzału.

Ustala się, że ze względów bezpieczeństwa, zalecana minimalna odległość, z której wolno oddać strzał do gracza wynosi nie mniej niż 5 metrów. Jeśli gracze zechcą, mogą się umówić inaczej, ale na własną odpowiedzialność i tylko za zgodą wszystkich uczestników gry.

Przestrzeganie tych zasad to klucz do komfortowej i przede wszystkim bezpiecznej zabawy na polu gry!