Pierwsza wizyta w parku linowym – co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Pierwsza wizyta w parku linowym – co warto wiedzieć, jak się przygotować?

Parki linowe to niezwykłe miejsca, w których każdy może sprawdzić swoje możliwości pod względem kondycji, wytrzymałości fizycznej i po prostu miło spędzić czas z rodziną lub znajomymi. W parku linowym mile widziane są zarówno dzieci, jak i dorośli. Trasy przeszkód dostosowane są do wieku i możliwości osób. Jak więc przygotować się do pierwszej wizyty w parku? Jak znaleźć najlepszy park linowy?

Park linowy – co to jest?

Park linowy to szereg instalacji sportowo-rekreacyjnych zamontowanych na drzewach lub specjalnych słupach. Najczęściej są one zlokalizowane w lasach, co zwiększa atrakcyjność takich miejsc. Mowa o leśnych parkach linowych.

Parki linowe to różnego rodzaju przeszkody do pokonania. Są one podzielone pod względem stopnia trudności. Są trasy dla dorosłych, jak i dla dzieci i to od 2. roku życia. Osoby pokonujące te przeszkody są cały czas asekurowane i chronione przed upadkiem. Parki linowe są więc całkowicie bezpieczne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od wieku.

Jak się ubrać do parku linowego?

Przede wszystkim wygodnie. W parku linowym trzeba będzie założyć uprząż alpinistyczną, warto więc wybrać ubranie, które zapewni maksymalny komfort. Najlepszy będzie więc ubiór sportowy, np. dres. Warto, by spodnie i koszulki zakrywały jak najwięcej ciała, wtedy mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do otarć. Wygodne muszą być również buty. Nie musi to być od razu obuwie trekkingowe, wystarczające będą zwykłe buty sportowe. Poza uprzężą, w takim parku linowym wymagane jest również założenie kasku. Oznacza to, że osoby, które mają długie włosy, powinny je związać, by nie przeszkadzały one w pokonywaniu skomplikowanych tras.

Jak przygotować się do wizyty w parku linowym?

Mając wybrany park linowy dla dzieci lub dla dorosłych i przygotowane odpowiednie ubranie, nie trzeba właściwie już o nic się martwić. Pokonujący trasy, nawet te łatwe, zostaną przeszkoleni jak korzystać z zabezpieczeń oraz lin asekuracyjnych. Do tego przez cały czas będą mogli liczyć na wsparcie instruktorów. Jeśli podczas pokonywania przeszkód okaże się, że coś okazało się jednak za trudne, instruktorzy pomogą, podpowiedzą i w każdej chwili będzie można też zrezygnować z danej trasy. Wówczas instruktorzy pomogą bezpiecznie zejść takiej osobie i mogą zaproponować inną trasę, np. zjazdy tyrolskie lub drzewo wspinaczkowe.

Jak wybrać najlepszy park linowy?

Najlepsze parki linowe to takie, które są bezpieczne, ale i atrakcyjne. Stąd taka popularność instalacji sportowo-rekreacyjnych w lasach i w górach. Warto więc zajrzeć do parków linowych na Śląsku, w Ustroniu i okolicach. Są one przystosowane zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych. Wiele z nich jest otwartych przez cały rok. A ile kosztuje park linowy? Ceny zróżnicowane są od wieku uczestników, od ilości tras, od tego, czy pokonywanie przeszkód ma się odbyć z instruktorem itp. W Parku Linowym w Istebnej na przykład za pokonanie 1-2 tras dorośli zapłacą 30 zł, za 3-4 trasy 40 zł. Nieco niższe są ceny dla dzieci. Do lat 12 cena za 1-2 trasy wynosi ok. 25 zł, a za 3 trasy 30 zł.