Park linowy a bezpieczeństwo dziecka. Jak przygotować dziecko na zabawę w parku linowym?

Park linowy a bezpieczeństwo dziecka. Jak przygotować dziecko na zabawę w parku linowym?

Parki linowe w sezonie letnim cieszą się szczególną popularnością. Wiele z nich jest przystosowanych do tego, by mogły korzystać z nich nawet małe dzieci. Dla maluchów takie pokonywanie przeszkód dobranych do ich możliwości to ogromna frajda. A co z bezpieczeństwem? Jak przygotować dziecko do zabawy w parku linowym?

Park linowy dostosowany do wieku dziecka

Na bezpieczeństwo dzieci w parku linowym duży wpływ ma wybór odpowiednich tras przeszkód. Te muszą być dopasowane do wieku pociechy. Niektóre parki linowe mają przygotowane trasy nawet dla maluchów od 2. roku życia. Jak wyglądają takie tory przeszkód? Park linowy Base Camp dysponuje Trasą Maluch. Dzieci poruszają się między domkami, które zawieszone są na drzewach na niskiej wysokości. Cała trasa jest zabezpieczona specjalną, wytrzymałą siatką, która chroni maluchy przed upadkiem, nie jest więc konieczna dodatkowa asekuracja.

Starsze dzieci mogą skorzystać z innych tras, jest jednak pewien wyjątek. Osoby mające do 6 lat, pokonują przeszkody z instruktorem, który czuwa cały czas nad ich bezpieczeństwem. Nieco starsze pociechy, w wieku od 6 do 9 lat, mają możliwość przejścia tras z opiekunem. Dopiero osoby powyżej 9. roku życia samodzielnie mogą korzystać z atrakcji. Park linowy dla dzieci zapewnia jednak stałą opiekę wykwalifikowanych instruktorów, którzy obserwują poczynania najmłodszych użytkowników i służą swoją pomocą.

Bezpieczeństwo w parkach linowych dla dzieci

Każdy użytkownik powinien być przeszkolony z zasad bezpieczeństwa, do jakich należy stosować się podczas korzystania z atrakcji. Po takiej rozmowie dzieci wiedzą, o czym muszą pamiętać, na co uważać, cały czas mogą też liczyć na pomoc instruktorów. Podczas pokonywania tras, pociechy są zabezpieczane przez specjalną uprząż i liny asekuracyjne. Obowiązkowe jest też noszenie kasków. Park linowy dla małych dzieci wyposażony jest we wspomnianą już siatkę zabezpieczającą.

Jak przygotować dziecko do zabawy w parku linowym?

Przed wybraniem się do parku linowego, należy odpowiednio się przygotować. Na początku trzeba skupić się na samym wyborze miejsca. W tym pomocne będzie przejrzenie ofert. Nie wszystkie parki oferują tory przeszkód, z których korzystać mogą nawet małe dzieci. Trasa Maluch dostępna jest w parku linowym w Istebnej.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego stroju dla pociechy, w którym będzie mogła komfortowo pokonywać trasy. Jakie ubranie sprawdzi się w parku linowym? Przede wszystkim wygodne. Najlepiej wybrać dla dziecka ubranie sportowe. Odpowiedni będzie dres. Może to być też koszulka i krótkie spodenki, wiele zależy od pogody. Warto jednak zabezpieczyć ciało przed ewentualnymi otarciami, jakie mogą powstać. Jeżeli dziecko ma długie włosy, lepiej związać je w kucyk. Rozpuszczone mogą przeszkadzać w pokonywaniu przeszkód. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Przydatne mogą być rękawiczki do jazdy na rowerze. Niektórzy zakładają je, żeby uniknąć otarć lub bólu rąk. Obowiązkowa jest też chęć pokonywania przeszkód i odwaga, co umożliwi dzieciom dobrą zabawę w parku linowym.