Jak wybrać instruktora narciarstwa dla osoby dorosłej? 

Jak wybrać instruktora narciarstwa dla osoby dorosłej? 

Chcesz rozpocząć naukę jazdy na nartach, lecz w praktyce nie wiesz, od czego zacząć? Nie martw się – przy większości ośrodkach narciarskich znajdziesz szkółki, instruktorów, u których można zapisać się zarówno na lekcje indywidualne, jak i zajęcia grupowe. Tylko wcześniej sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając instruktora narciarstwa.

Nauka jazdy na nartach – Istebna. Informacje praktyczne, gdy chcesz wybrać instruktora

Zaczniemy od kilku informacji praktycznych. Szukając instruktora narciarstwa w Istebnej, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy posiada on legitymację Polskiego Związku Narciarskiego oraz Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa. Tylko osoba posiadająca taką legitymację, może świadczyć usługi w zakresie nauki jazdy na nartach w Istebnej oraz w pozostałych miastach Polski. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wtedy możesz mieć pewność, że instruktor nie tylko ma odpowiednie kwalifikacje, ale także posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli podczas lekcji coś się stanie, możesz ubiegać się o odszkodowanie.

Kolejną kwestią jest to, jakich technik jazdy uczy instruktor narciarstwa w Istebnej. Nawet jeśli jesteś początkujący, to z czasem pewnie będziesz chciał rozwijać swoje umiejętności, prawda? Dobry instruktor nigdy nie ogranicza się do jednej techniki, pokazuje różne możliwości.

Z praktycznych informacji warto wcześniej dowiedzieć się, czy instruktor współpracuje z wypożyczalnią sprzętu lub, czy taka znajduje się w okolicy. Zaczynając naukę, nie ma sensu kupować własnego wyposażenia, ponieważ nigdy nie masz pewności, czy to ci się spodoba. Jeśli wybierasz się na narty w Istebnej, wiedz, że wypożyczalnię sprzętu znajdziesz zarówno przy stacji Zagroń, jak i Złoty Groń.

Nauka jazdy na nartach – cechy dobrego instruktora

Dla dobrego instruktora najważniejszą kwestią jest twoje bezpieczeństwo. Nie powinno cię zdziwić, że zapyta o przebyty w ostatnim czasie urazy, a także to, że lekcje zacznie od nauki upadania. Nierzadko zajęcia rozpoczynają się prostą rozgrzewką na dworze, która zmniejsza ryzyko kontuzji.

Instruktor narciarstwa powinien cechować się cierpliwością, a także empatią. Nie może on krzyczeć na uczniów, denerwować się, że postępy idą zbyt wolno – wręcz przeciwnie, powoli i stopniowe wprowadza nowe techniki, aby mieć pewność, że wszystkie ruchy wykonujesz poprawnie. A skoro o tym mowa, to instruktor będzie cię bacznie obserwować, aby szybko wychwycić ewentualne błędy.

Dobrego instruktora rozpoznasz również po tym, że uważnie słucha, co do niego mówisz, a także cały czas motywuje cię do dalszej nauki, mimo kolejnych upadków.

Kiedy zmienić instruktora narciarstwa?

Minęła jedna, dwie, trzy lekcje, a ty wciąż nie czujesz się komfortowo, swobodnie? A może nieustannie słyszysz uwagi krytyczne, które nie są poparte merytorycznymi uwagami, propozycjami, jak skorygować błędy? To najczęstsze sygnały mówiące o tym, że należy zmienić instruktora narciarstwa.

Instruktor powinien cię słuchać, dawać wskazówki, a także rozwiązywać wszelkie problemy. A także, jak wspominaliśmy wcześniej, cały czas cię obserwować. Jeśli apatycznie wpatruje się w drugą stronę, nieustannie spoglądając na zegarek lub co chwilę rozmawia przez telefon w trakcie trwania lekcji, również warto zacząć szukać innej szkoły nauki jazdy na nartach.