Jak bezpiecznie korzystać z parku linowego?

Jak bezpiecznie korzystać z parku linowego?

Park linowy jest często wybieraną formą aktywnego spędzania czasu. Korzystają z niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z parku linowego. Szczegóły przedstawiamy poniżej!

Jak przygotować się do wizyty w parku linowym?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się do parku linowego, warto sprawdzić jego stronę internetową i zorientować się, jakie trasy są oferowane. Przede wszystkim dobrze jest skupić się na stopniach trudności i przeszkodach. Nie trzeba jednak niczego się obawiać. Doświadczona obsługa przygotuje do zabawy w parku linowym i wytłumaczy, w jaki sposób można go bezpiecznie przejść.

Omawiając przygotowanie do wizyty w parku linowym, nie można nie wspomnieć o odpowiednim ubraniu, które musi być wygodne. Polecana jest odzież sportowa, która jest komfortowa w noszeniu i co najważniejsze, nie krępuje ruchów. Dobrze jest mieć także na uwadze, że w parku linowym łatwo można się ubrudzić, chociażby żywicą z drzew, dlatego wybierzmy ciuchy, które będą się do tego celu nadawały. Warto również zadbać o stabilne obuwie. Dobrym pomysłem jest zabranie butów do wędrówek po górach, jednak nie jest to wymogiem. Ważne, żeby nie było to obuwie, które łatwo zsunie się ze stóp, jak klapki czy sandały. Wszak do pokonania będzie nie jedna atrakcja w parku linowym.

Regulamin parku linowego

Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć, omawiając bezpieczeństwo, jest zapoznanie się z regulaminem parku linowego. Opisuje on jakie zasady panują w danym miejscu, co wolno, a co jest zabronione. Regulaminu parku linowego należy bezwzględnie przestrzegać, dzięki temu zabawa będzie bezpieczna.

Szkolenie przed zabawą w parku linowym

Przed rozpoczęciem zabawy w parku linowym, instruktor przeprowadza szkolenie. Jest ono obowiązkowe i każdy musi takowe przejść, przed wejściem na trasę. Nawet jeśli wcześniej korzystał już z atrakcji podobnego miejsca. Instruktor omawia technikę poruszania się po poszczególnych trasach, to jak obchodzić się z poszczególnymi atrakcjami, ale wskazuje również na sprzęt, z którego należy korzystać. Uczestnicy zakładają uprzęże wspinaczkowe wyposażone w lonże zakończone karabinkami oraz bloczkiem zjazdowym. Uczestnik zabawy przepina się karabinkami pomiędzy poszczególnymi przeszkodami oraz używa bloczka zjazdowego na Tyrolkach. Najczęściej stosowany w parkach system asekuracji to system asekuracji zmiennej.

Jak bezpiecznie korzystać z parku linowego?

Wiemy, że adrenalina w parku linowym może przekraczać wszelkie normy, jednak warto pamiętać, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i obowiązkowo należy stosować się do panujących w tym miejscu zasad. Przede wszystkim, zgodnie z informacjami, które instruktor przekazuje podczas szkolenia, nie można się całkowicie wypiąć z lin asekuracyjnych, na żadnym etapie trasy. Może to doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, których zdecydowanie chcemy uniknąć. Z zabawy w parku linowym zrezygnować powinny również osoby pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających.

Wybierając się do parku linowego, dobrze jest mieć na uwadze powyższe zasady. Pozwoli to na aktywne i ciekawe spędzenie czasu w bezpiecznych warunkach.