Czy park linowy jest dla każdego?

Czy park linowy jest dla każdego?

Park linowy to świetna atrakcja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wspinaczki i atrakcje zjazdowe to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Mimo że w teorii, z parku linowego może korzystać każdy, to nie będzie do zabawa odpowiednia dla wszystkich. Czytajcie dalej, wyjaśniamy, dla kogo wizyta w parku linowym może być trudna.

Czy park linowy to atrakcja dla każdego?

Z parku linowego mogą skorzystać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Na terenie Base Camp możemy znaleźć specjalną trasę dziecięcą, która skierowana jest do najmłodszych oraz 4 inne trasy, które skierowane są zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Każda trasa ma ustalony konkretny poziom trudności, jest trasa:

  • łatwa,
  • średnia,
  • trudna,
  • Tyrolkowa (dla każdego).

Dzięki czemu każdy może dopasować zabawę pod swoje preferencje i umiejętności. Z kolei osoby, które nie czują się zbyt pewnie w parku linowym mogą skorzystać także z trasy tyrolkowej, która jest swobodna, ta trasa to 100% czystej zabawy, 0% stresu!

To o czym warto pamiętać, to, że niektóre trasy w parku linowym wymagają dużej sprawności fizycznej, nie każdy będzie w stanie ukończyć wszystkie trasy w Base Camp.

Czy park linowy jest odpowiedni dla dzieci?

Z odpowiednio przygotowanych tras dziecięcych mogą skorzystać już dzieci w wieku kilku lat. Trasa dziecięca jest specjalnie zabezpieczona, nie jest też zbyt wysoka, więc będzie ona bezpieczna dla maluchów. Z kolei jeśli chodzi o nastolatków, to tutaj liczy się już wzrost, młodzież, która chce skorzystać w parku linowym z trasy najtrudniejszej dla dorosłych, musi mieć przynajmniej 160 cm wzrostu. Wysokość jest tu kluczowa, bez tego pokonanie niektórych przeszkód na tej trasie może być nawet niemożliwe. Na szczęście nie ma ograniczeń wzrostowych co do atrakcji zjazdowych w parku linowym, tzw. tyrolek oraz na trasie łatwiej i średniej!

Park linowy a lęk wysokości

Największym przeciwwskazaniem do skorzystania z atrakcji parku linowego może być akrofobia, czyli lęk wysokości. Na trasie zdarzają się sytuacje, w których ktoś spanikuje, przeszkody w parku linowym wydają się wtedy nie do przejścia. U niektórych osób strach ten może być spotęgowany, tak, że nie będą w stanie ukończyć trasy. Jednak nie jest to zasada! Czasami adrenalina potrafi zmotywować do działania, dzięki czemu osoba z akrofobią jest w stanie przezwyciężyć swój lęk wysokości i ukończyć trasę. Zatem park linowy może być nawet swego rodzaju terapią dla osób, które zmagają się z lękiem wysokości. Załoga profesjonalnych instruktorów dba o to aby te lęki zmniejszać i eliminować. Warto jednak mieć na uwadze, że są to sytuacje jednostkowe, czy park linowy będzie dobrą atrakcją dla osoby z akrofobią, nie znaczy, że musi być dla innej. Mimo wszystko warto udać się do parku linowego i spróbować swoich sił na łatwiejszych trasach, które nie są stresujące.

Jeśli chodzi o park linowy, to wiek nie jest tutaj najważniejszy, to atrakcje dla dzieci, jak i dla dorosłych. Problemem na niektórych trasach może tutaj okazać się niewystarczająca sprawność fizyczna lub lęk wysokości. Jednak o tym, czy jesteśmy w stanie ukończyć trasę w parku linowym, trzeba się przekonać na własnej skórze!