Co spakować dziecku na wycieczkę szkolną w góry, nasze wskazówki

Co spakować dziecku na wycieczkę szkolną w góry, nasze wskazówki

Wycieczka szkolna to niesamowita przygoda dla dziecka, ale trzeba je do niej odpowiednio przygotować. Podczas wyjazdu w góry należy mieć ze sobą dobrze zaopatrzony plecak, zwłaszcza jeśli rodzice nie mają szansy towarzyszyć swojej pociesze. Co wobec tego powinno się w nim znajdować? Bez jakich rzeczy lepiej nie wybierać się w góry? Praktyczne porady znajdziecie poniżej.

Co spakować dziecku do plecaka na jednodniową wycieczkę w góry?

Na wycieczkę szkolną w góry warto spakować rzeczy, które zapewnią dziecku komfort i bezpieczeństwo podczas różnych aktywności na świeżym powietrzu. Oto lista rzeczy, które warto wziąć pod uwagę.

Odpowiedni strój

Kurtka przeciwdeszczowa/wiatrówka jest niezbędna w przypadku deszczu lub silnego wiatru, a trzeba pamiętać o tym, że w górach pogoda może zmienić się z godziny na godzinę. Nawet jeśli wycieczka ma miejsce latem, to warto wziąć ze sobą ciepłe ubrania warstwowe. Przykładem może być bluza polarowa lub inna termoaktywna, która pozwoli na dopasowanie ubioru do zmieniającej się temperatury. Ponadto przydatne mogą być długie spodnie, najlepiej takie, które są wygodne i nie krępują ruchów. Bardzo ważnym elementem jest także ochrona głowy przed słońcem. Koniecznie spakuj dziecku kapelusz lub czapkę z daszkiem.

Jedzenie i picie

Podczas wycieczki szkolnej w góry dzieci mogą mieć zapewnione wyżywienie w postaci np. ciepłego posiłku, jednak niezależnie od tego koniecznie muszą mieć ze sobą wodę. Świetnie sprawdzi się taka w butelce z ustnikiem, który ułatwia picie w ruchu lub po prostu bidon, który można ponownie napełnić. Dobrze, żeby dziecko miał przy sobie również lekkie przekąski, takie jak kanapki, owoce, czy batony energetyczne.

Ochrona przeciwsłoneczna i higiena

Wycieczka szkolna w góry zawsze oznacza spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych. Dlatego bardzo ważny jest krem z filtrem przeciwsłonecznym, nawet jeśli nie jest bardzo słonecznie. Ponadto warto spakować do plecaka chusteczki nawilżające przydatne do szybkiego odświeżenia, a także plasterki i podstawowe środki pierwszej pomocy – na wypadek drobnych urazów.

Warto pamiętać także o tym, że sam plecak powinien być lekki, ale pojemny. Należy wybrać taki, który będzie wygodny, z regulowanymi pasami, aby nie obciążać zbytnio pleców dziecka.

Co powinno znaleźć się w plecaku dziecka jadącego na kilka dni w góry?

Podczas dłuższych wycieczek w góry należy wziąć ze sobą nieco więcej rzeczy. Do znajdującej się powyżej listy warto dopisać także dodatkowe ubrania na zmianę, bieliznę, ręcznik i podstawowe kosmetyki, w tym mydło, pastę do zębów i szczoteczkę, czy szampon do włosów. Aby umilić czas wolny np. w czasie podróży do miejsca docelowego, warto zaproponować dziecku wzięcie ze sobą kart lub innej gry, która nie zajmuje zbyt dużo miejsca.

Upewnij się, że dziecko wie, jak używać wszystkich przedmiotów, które zabiera, a także sprawdź prognozę pogody, aby dostosować ubiór do aktualnych warunków. Jeśli masz jakieś rady, odnośnie tego co jeszcze powinno znajdować się w plecaku dziecka jadącego na wycieczkę w góry, to podziel się z nami nimi w komentarzu.