Dlaczego warto inwestować w firmowe wyjazdy integracyjne?
Wyjazdy integracyjne to częsta praktyka w wielu firmach. Stanowią dla pracowników nie tylko formę wytchnienia od codziennych obowiązków, ale i możliwość zdobycia nowych doświadczeń i lepszego zapoznania się ze znajomymi z pracy, zbudowania z nimi głębszej więzi. Jakie jeszcze zalety płyną z tego typu wypadów? Dlaczego warto wydawać pieniądze na wyjazdy integracyjne? Jakie rozrywki będą nie tylko atrakcyjne, ale i wartościowe?
- Leniwe czy aktywne wyjazdy integracyjne?
- Jakie plusy mają firmowe wyjazdy integracyjne?
- Czy wyjazdy integracyjne dla pracowników mają jakieś wady?
Leniwe czy aktywne wyjazdy integracyjne?
Wyjazdy integracyjne dla firm powinny być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, tak aby uczestnicy mogli czerpać z nich wszystko, co najlepsze. Ich głównym celem jest tzw. team building, czyli budowanie zespołu, wzajemne poznanie się pracowników, kreowanie nowych znajomości, jak i zbliżenie do przełożonych. Wszystko to w miłej atmosferze. Jak więc zorganizować tego typu wyjazd?
Warto zapewnić rozrywki zarówno aktywne, jak i leniwe, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Doskonałym pomysłem może być wyjazd integracyjny z: paintballem, parkiem linowym, zabawami integracyjnymi, marszem na orientację, leśnym torem przeszkód czy strzelnicą. Z radością podejmiemy się zapewnienia wszystkich tych rozrywek dla zorganizowanej grupy pracowników.
Na wyjeździe integracyjnym dla firm warto także zadbać o szkolenia lub praktyczne warsztaty, dzięki którym poprawi się działanie zespołu – polepszy się komunikacja i zwiększy motywacja.
Doskonałą formą odpoczynku dla uczestników wyjazdu integracyjnego mogą być imprezy tematyczne, a także zimowe bądź letnie kuligi z późniejszym pieczeniem kiełbasek. Warto wybrać nocleg, w którym można skorzystać ze strefy SPA, masaży czy sesji jogi, które z pewnością wielu uczestnikom wyjazdu przypadną do gustu.
Jakie plusy mają firmowe wyjazdy integracyjne?
Uczestnicy i organizatorzy wyjazdów integracyjnych dla pracowników mogą wymienić wiele zalet tego typu „tripów”. Przede wszystkim jest to możliwość spotkania się w mniej formalnych warunkach, niż na co dzień, i poznania się od innej strony. Buduje się zaufanie oraz szacunek do innych. To doskonały sposób na rozwiązanie konfliktów, które być może mają miejsce w zespole. Wyjazd integracyjny pozwala także na sprawdzenie, jak współpracownicy radzą sobie w nietypowych, wyjątkowych sytuacjach. Przełożeni mają szanse zobaczenia swoich pracowników w innym świetle i wykorzystania ich mocnych stron po powrocie do pracy. Warto zaznaczyć, że wyjazdy integracyjne dają pracownikom poczucie, że są dla firmy ważni i docenieni. Wycieczka stanowi swojego rodzaju nagrodę i zachętę do dalszej pracy. Pracownicy czują się wypoczęci, mniej zestresowani, przez co ich praca jest wydajniejsza. Pozwalają na to także profesjonalne szkolenia i warsztaty, jednak nie są one obowiązkowym punktem wyjazdu integracyjnego. Na koniec warto podkreślić, że dzięki wspólnej wycieczce wzrasta poczucie lojalności pracowników względem pracodawcy.
Czy wyjazdy integracyjne dla pracowników mają jakieś wady?
Wspomnieliśmy już wcześniej, że kluczem do korzystnego dla firmy i pracowników wyjazdu integracyjnego jest jego właściwa organizacja. Gdy wszelkie szczegóły zostaną odpowiednio dopracowane, wyjazd ma szanse przynieść same korzyści dla teamu. Warto jednak pamiętać o utrzymaniu zdrowego dystansu pomiędzy podwładnymi i przełożonymi – gdy zostanie zachwiany na wyjeździe, bardzo trudno będzie powrócić do wcześniejszych relacji w miejscu pracy. Konieczne jest także ustalenie pewnych zasad, które obowiązywać będą podczas wycieczki, by relacje, zamiast poprawić się, nie uległy pogorszeniu.